close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Duży komplet kluczy płasko-oczkowych do różnych profili, a może jedne szczypce wielofunkcyjne?

Dziś niecodzienne porównanie bo w zasadzie jak można porównywać  zestaw kluczy płasko-oczkowych z jednym narzędziem i to na dodatek ze szczypcami. Wydawać by się mogło, że nie można. Ale patrząc na jeden z produktów firmy Knipex, a dokładniej na szczypce wielofunkcyjne postanowiłem zrobić właśnie takie porównanie.

Zacznę od krótkiego przedstawienia, specyfikacji, przeznaczenia i możliwości zastosowania kluczy Neo i szczypiec wielofunkcyjnych Knipex. Następnie na zdjęciach i wideo będziecie mogli zobaczyć czy faktycznie jedne szczypce które są 4 razy tańsze od całego kompletu kluczy mogą go zastąpić? Dodatkowo zobaczycie jak obydwa narzędzia radzą sobie z odkręcaniem objechanych śrub oraz śrub w trudno dostępnych miejscach.

1

 

Neo 09-035 – zestaw 26 kluczy płasko-oczkowych ( 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 32 [mm]). Wewnętrzny profil oczka każdego klucza ma specjalny kształt, dzięki któremu można odkręcać śruby o różnych profilach. 

 

Producent zapewnia, że kluczami można pracować ze śrubami o łbie sześciokątnym (metryczne i calowe), kwadratowym, torx i splinie. Zatem potwierdza się bardzo szeroki zakres zastosowań. Możliwości zastosowania kluczy do różnych profili to niewątpliwie zaleta tego zestawu.

2

Szczypce wielofunkcyjne Knipex 87 41 250 z regulacją, którymi można pracować ze śrubami metrycznymi i calowymi w zakresie od 10 do 32 mm (3/8″ – 1 1/4″). Niewielkie, wąskie i poręczne szczypce pozwalają na pracę w trudno dostępnych miejscach. Ogromną zaletą tych szczypiec jest funkcja samo-zaciskania się na nakrętkach (będziecie mogli to zobaczyć na wideo).

Porównując główkę klucza płaskiego do szczypiec można zauważyć, że inżynierowie projektując szczypce wielofunkcyjne wzorowali się na główce klucza płaskiego. 

Oto przykład śruby, w trudno dostępnym miejscu. 

Powierzchnia pod śrubą uniemożliwia pracę kluczem płasko-oczkowym. Jest po prostu za ciasno dla główki klucza-oczkowego.

Na tym zdjęciu widać, że szczypce bez problemu poradzą sobie z odkręceniem śruby umiejscowionej w sposób, gdzie dolna powierzchnia pod łbem śruby ogranicza przestrzeń roboczą.

O ile trudno dostępne miejsce jest ograniczone tylko z jednej strony ( tak jak na elemencie pokazowym) szczypce nie mają żadnego problemu z odkręceniem tak umiejscowionej śruby. Natomiast, jeśli dostęp do śruby będzie utrudniony poprzez jeszcze jedną, albo dwie powierzchnie (patrz na zdjęciu poniżej), szczypce najzwyczajniej w świecie się nie zmieszczą. 

Teraz czas na wideo, w którym zobaczycie jak klucze radzą sobie z objechanymi śrubami i jak szczypce podołają temu zadaniu.

 Samo-zacisk szczypiec to bardzo dobra funkcja, która pozwala na pewny zacisk na łbie śruby lub nakrętce.

Zatem jak brzmi odpowiedź na pytanie : czy 1 szczypce mogą zastąpić komplet kluczy płasko-oczkowych? Moim zdaniem nie do końca. Oczywiście wszystko zależy od dostępu do śrub, tzn. czy są to ciasne miejsca, czy są ograniczone powierzchniami itd. Niewątpliwą zaletą szczypiec wielofunkcyjnych Knipex jest ich możliwość pracy z mocno objechanymi oraz zardzewiałymi śrubami. Kolejną zaletą jest ich wąski kształt i możliwość pracy ze śrubami zarówno metrycznymi, jak i calowymi. Niewielkie rozmiary i łatwa regulacja to również duże plusy tego narzędzia.

Natomiast jeśli chodzi o zestaw kluczy Neo to należy tutaj pochwalić producenta za naprawdę bardzo dobre wykonanie oraz ciekawy wewnętrzny profil oczka, dający możliwość pracy z różnymi rodzajami śrub.

Podsumowując, pomysł Knipex’a na szczypce wielofunkcyjne jest trafiony. Faktycznie bardzo dobrze działają. Poleciłbym je każdemu, kto często pracuje ze zniszczonymi śrubami i od czasu do czasu trafia na potrzebę odkręcenia śrub calowych. Wydaje mi się jednak, że takie szczypce mogą być bardziej dopełnieniem całego zestawu kluczy płasko-oczkowych (oczywiście niekoniecznie dopełnieniem zestawu opisywanych kluczy Neo), aniżeli zstępować go. Na koniec podam jeszcze orientacyjne ceny: Knipex 87 41 250 ok. 99zł, klucze Neo 09-035 ok. 430zł

Być może w jakimś konkretnym przypadku jedne szczypce w zupełności wystarczą.

A Wy jak myślicie: czy 1 szczypce mogą zastąpić komplet kluczy płasko-oczkowych?

 Zobacz inne wpisy z kategorii Porównania narzędzi:

Porównanie rękojeści wkrętakowych w zestawie z końcówkami

Porównanie wkrętarek akumulatorowych – jakie akumulatory do wkrętarki?

Żródła: 1 2

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Skomentuj