close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Jaką myjkę kupić?

Jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza do użytku domowego?

———1———

Myjka wysokociśnieniowa znajduje zastosowanie w przemyśle, w firmach świadczących usługi sprzątające, w serwisach samochodowych oraz w naszych domach.  Jest to urządzenie, wyposażone w pompę, która  podnosi ciśnienie wody i została doprowadzona do myjki za pomocą węża ogrodowego. Na rynku jest kilku wiodących producentów myjek: BOSCH, STIHL, KARCHER. Warto zaznaczyć, że używanie myjki zmniejsza ilość zużywanej przez nas wody.  Podczas standardowego mycia przy użyciu węża ogrodowego zużycie wody wynosi około 3,5 tys. litrów na godzinę. Dzięki wytworzeniu wysokiego ciśnienia myjki pozwalają zmniejszyć zużycie do 400 litrów wody na godzinę.

W poniższym artykule podzielimy myjki na kategorie oraz zastanowimy się, która myjka będzie spełniała nasze oczekiwania i jakich przedziałów cenowych możemy się spodziewać.

    Myjki możemy podzielić na:

– myjki do użytku domowego ( myjki przeznaczonego do mycia tarasów, kostki brukowej, samochodów*, kosiarek, łodzi, motocykli i quadów)

– myjki dla przedsiębiorstw (profesjonalne myjki przeznaczone dla myjni samochodowych, firm sprzątających i gospodarstw rolnych).

          Na początek zajmiemy się myjkami do użytku  domowego. Wybór odpowiedniej dla nas myjki nie jest prosty, tym bardziej, że oferta producentów jest dość duża. Najpierw powinniśmy ustalić jakiego typu zabrudzenia będziemy usuwać? Dla przykładu: czy będziemy czyścić samochód który wrócił z lasu, pokryty prawie w całości błotem, czy to będzie samochód który na co dzień przemieszcza się drogami asfaltowymi. Jeśli określimy już z jakiego typu zabrudzeniem będziemy mieli do czynienia, wtedy możemy określić najbardziej interesujący nas parametr, a mianowicie ciśnienie maksymalne pod jakim woda będzie wydostawała się z dyszy. Zatem chcąc usunąć większy brud szukamy myjki z jak największym ciśnieniem, ale należy przy tym pamiętać, że zbyt wysokie ciśnienie może uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Dla ułatwienia doboru myjki, opracowano tabelkę, która może być pomocna.


Wszystkie rodzaje tynków mające kolor w swej strukturze (nie malowane) nadają się do mycia wysokociśnieniowego. W szczególności są to tynki mineralne, akrylowe, silikonowe oraz silikatowe.     

Myjki do użytku domowego to głównie urządzenia nie przekraczające 150 bar. Większe ciśnienia w myjkach czyli do 500 bar używane są głównie do czyszczenia bardzo silnych zabrudzeń takich jak: kostki brukowe, elewacje budynków,  przeznaczone są one do profesjonalnego użytkowania. Cena takich profesjonalnych urządzeń jest wysoka i nie każdego stać na zakup takiego sprzętu. Natomiast jeśli chcemy profesjonalnie wyczyścić wyżej wymienione powierzchnie zawsze możemy zlecić to firmie, która wykona profesjonalnie taką usługę za nas, jednocześnie robiąc to tańszym kosztem niż zakup profesjonalnego sprzętu.

      Wracając do naszych myjek wysokociśnieniowych przeznaczonych dla użytku domowego przyjrzyjmy się ofercie producentów. Największą ofertę myjek posiada firma KARCHER. Oferują oni ok. 30 myjek różnego rodzaju, z kółkami lub bez, od ciśnienia 40 bar do nawet 160 bar. Większość myjek oferowanych przez producenta jest wyposażona w dysze. Każda myjka ma wbudowany filtr wody oraz została wyposażona W zbiornik na detergent. Wydajność tłoczenia myjek wysokociśnieniowych waha się od 330l na godzinę do 600l na godzinę. Producent posiada w swojej ofercie również myjkę, która może być zasilana z sieci elektrycznej lub alternatywnie energią z akumulatora. Ceny, bo to chyba wszystkich najbardziej interesuje, oscylują w granicach: od ok. 250 zł do 2500 zł, wszystko zależy od klasy, wyposażenia i mocy myjki.

          Kolejny producent myjek to STHIL, oferują oni ok. 11 myjek z czego ok. 9 to myjki przeznaczenia domowego. Wszystkie myjki są na kółkach, oraz każda została wyposażona w zbiornik na detergent i dyszę. Niektóre modele zostały wyposażone dodatkowo w manometr. Ciśnienia wytwarzane przez te urządzenia to od 10 bar do 180 bar. Wydajność tłoczenia to od 380l do 1000l na godzinę, natomiast ceny zaczynają się od 700 zł do 2500 zł.

        BOSCH posiada w swojej ofercie ok. 8 wysokociśnieniowych myjek. Nie wszystkie myjki są na kółkach, natomiast większość posiada pojemnik na detergent, zintegrowany lub nie.  Ciśnienia wytwarzane przez myjki firmy BOSCH w zależności od modelu wynoszą: ciś. max  100 bar dla mniejszych modeli, do max 150 bar dla większych modeli. Wydajność tłoczenia wynosi od 300l na godzinę do 600l na godzinę. Ceny  myjek wysokociśnieniowych firmy BOSCH wahają się od 300 zł do 2500 zł.

A więc jaką myjkę ciśnieniową kupić?

                 Wybór odpowiedniej dla nas myjki nie jest prosty, głównie dlatego, że na rynku jest dużo różnych modeli. Artykuł ten może pomóc nam w wyborze idealnej myjki spełniającej nasze potrzeby. Na początku musimy określić do czego będzie ona używana i wybrać odpowiedni przedział cenowy, w którym będziemy szukać myjki, potem możemy już tylko dobierać osprzęt do naszej myjki wysokociśnieniowej i zacząć porządki. Wszystkie szczegółowe informacje i dane techniczne myjek możemy uzyskać na stronie producentów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie myjki wysokociśnieniowej?

Kiedy określimy już przedział cenowy oraz, będziemy mniej więcej wiedzieli jakiego typu myjki nas interesują, warto jest, wiedzieć z jakich materiałów konstrukcyjnych zostały wykonane podzespoły urządzenia. Lepsze materiały użyte do produkcji myjki   to najczęściej większa bezawaryjność oraz dłuższy czas pracy urządzenia.

                 Głównymi elementami, o których mamy szukać informacji to materiał z jakiego została wykonana pompa, zawory oraz tłoki pompy. Najtrwalsze myjki wysokociśnieniowe posiadają mosiężną głowicę pompy z ceramicznymi tłokami. Taka konfiguracja jest najlepsza i dostępna jest w myjkach kosztujących ok. 2000zł. Myjki tego typu posiada w swojej ofercie STIHL oraz KARCHER. Można również spotkać myjki wysokociśnieniowe, których podzespoły takie jak pompa czy zawory zostały wykonane z  lekkich stopów metali. Firma BOSCH w większości swoich urządzeń posiada części wykonane z w/w materiałów. Nie posiadają oni natomiast myjek z tłokami ceramicznymi ani pomp wykonanych z mosiądzu. Ostatnim materiałem wykorzystywanym do budowy zespołów roboczych w tych urządzeniach są tworzywa sztuczne. Są to najmniej trwałe materiały i stosowane w najtańszych myjkach. KARCHER jest producentem stosującym te materiały w swoich myjkach, ale tylko w tych najtańszych modelach!

 Jaką myjkę można zdecydowanie polecić?

               Zdecydowanie można polecić myjki, w których głowica pompy została wykonana z mosiądzu, a tłoki są ceramiczne. Należy jednak pamiętać, że będą to najdroższe urządzenia wysokociśnieniowe. Na drugim miejscu uplasowały się podzespoły wykonane z metali lekkich i ich stopów. Trwałość tych elementów jest mniejsza niż w przypadku mosiądzu i tłoków ceramicznych, lecz większa niż w przypadku tworzyw sztucznych.

Zobacz podobne wpisy:

Porównanie myjek BOSCH VS STIHL

 

 

Źródła: 1

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Skomentuj