close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Klucze dynamometryczne Stahlwille.

We wcześniej opublikowanym artykule pod tytułem: Jaki klucz dynamometryczny kupić? znajdziecie informacje na temat kluczy dynamometrycznych kilku producentów oraz ogólne informacje na temat ich oferty ( przedział cenowy, zakres pracy kluczy, dokładność dokręcania). We wpisie wspomniałem o kluczach dynamometrycznych firmy Stahlwille oraz o jej wyższości w dziedzinie dynamometrii. Napisałem również o patencie tego producenta zastosowanym w kluczach mechanicznych, w których moment nie jest ustawiany za pomocą naciągu sprężyny, tylko wykorzystuje inny mechanizm. Natomiast w poniższym wpisie znajdziecie sporą dawkę wiedzy na temat kluczy dynamometrycznych Stahlwille.

Zasada działania klucza dynamometrycznego 

Dynamometr to inne znaczenia terminu klucz dynamometryczny, natomiast dynamometr czyli siłomierz to przyrząd do pomiaru wartości siły. Zasada działania siłomierza opiera się  na wykorzystaniu naciągu sprężyny oraz podziałki. Podziałka pozwala  określić  wartość działania siły.

Zatem klucz dynamometryczny z mechanizmem sprężynowym wykorzystuje zasadę działania siłomierza (dynamometra).  W tradycyjnym kluczu dynamometrycznym podczas ustawienia wartości np. 50 Nm sprężyna jest naciągnięta, czyli występują naprężenia, czyli sprężyna wykonuje pracę, bez znaczenia czy w tym czasie dokręcamy śruby czy klucz leży obok. Sprężyna cały czas  jest poddawana obciążeniom. Jest to nie korzystne zjawisko ze względu na to, że odkształcenie sprężyny pod wpływem naprężenia powoduje utratę na dokładności pomiaru. Oczywiście dużo zależy również od materiału z jakiego wykonana jest sprężyna,  w droższych kluczach sprężyna na pewno będzie odkształcała się w mniejszym stopniu niż w tanich kluczach dynamometrycznych. Krótko mówiąc niezluzowany klucz dynamometryczny z sprężyną – pracuje (występują siły, a pod wpływem siły sprężyna się odkształca).

Stahlwille jako jedyny producent na całym świecie w swoich kluczach dynamometrycznych nie wykorzystuje naciągu sprężyny, która umożliwia pracę z zadanym momentem. Firma opracowała własną konstrukcję, której zaletą jest wyeliminowanie potrzeby zerowania klucza po skończonej pracy.

Klucz dynamometryczny „bez sprężyny”

Stahlwille w swoich kluczach zastosowało pręt sprężynowy z mechanizmem krzywkowym, który eliminuje potrzebę zerowania klucza. Oznacza to, że w momencie kiedy ustawimy żądaną wartość momentu potrzebną do dokręcania śruby, mechanizm będzie wykonywał pracę (czyli naprężenia w mechanizmie  będą istniały ) tylko podczas dokręcania, natomiast kiedy odłożymy klucz i nie będziemy wykonywali nim pracy mechanizm nie będzie poddawany żadnym siłom, będzie zluzowany. Aby lepiej zrozumieć zasadę działania mechanicznego klucza dynamometrycznego Stahlwille obejrzyj poniższe wideo i zobacz jak dokładnie wygląda mechanizm.

Mechaniczne klucze dynamometryczne Stahlwille mogą różnić się od siebie nastawą, czyli mechanizmem, który odpowiedzialny jest za ustawianie wartości momentu na skali. Mechanizm z prętem sprężystym jest natomiast niezmieniony.

Oprócz mechanicznych kluczy, producent oferuje elektroniczne klucze dynamometryczne, które są niewiele droższe i posiadają więcej funkcji. Klucze elektroniczne  Stahlwille przeznaczone są głównie na linie produkcyjnie, ale mogą również znaleźć zastosowanie w warsztatach samochodowych. Dużą zaletą kluczy elektronicznych jest możliwość zapamiętywania operacji. Oznacza to, że klucz zapamiętuje wartości momentów, z którymi pracował. Dodatkowo istnieje możliwość zgrywania danych na komputer. Zachęcam do obejrzenia kolejnego wideo, w którym znajdziesz więcej informacji na temat kluczy elektronicznych.

Klucz dynamometryczny do zakładów produkcyjnych (do przemysłu)

Dobrym rozwiązaniem służącym kontroli wykonywanych prac przez pracownika, a nawet planowaniu pracownikowi pracy,  jest kolejny klucz elektroniczny, znajdujący się w ofercie Stahlwille, który może zapamiętać aż 7000 operacji! Klucz można zaprogramować w taki sposób, żeby zdefiniować dla niego kilku operatorów. Przykładowo: operator nr 1 pracuje z momentem 70 Nm, operator nr 2 pracujący na drugiej zmianie będzie wykonywał pracę z momentem 150 Nm, wystarczy zmienić w ustawieniach klucza nazwę lub numer operatora, a klucz będzie ustawiony do potrzeb operatora nr 2. Dodatkowo klucz można programować na sekwencję wykonywanej pracy, czyli w momencie gdy jest potrzeba dokręcenia szeregu połączeń z różnymi momentami w odpowiedniej kolejności. Ostanie wideo z informacjami na temat tego wyżej opisanego klucza dynamometrycznego znajdziesz poniżej.

Oprócz tak rozbudowanych kluczy producent oferuje również bardzo proste klucze dynamometryczne z fabrycznie ustaloną wartością momentu, które pozwalają na ograniczenie lub wyeliminowanie pomyłek zakładach. Klucz nie posiada możliwości zmiany wartości momentu i przeznaczony jest do pracy ze stałą wartością momentu.

Końcówki do kluczy dynamometrycznych

Ostatnie informacje będą dotyczyły końcówek jakie można zastosować do tych kluczy. Producent oferuje szereg grzechotek o zmiennym kierunku pracy, końcówki płaskie, torx, oczkowe otwarte i zamknięte oraz pazurkowe. Istnieje również możliwość zastosowania własnej końcówki np. jeśli występuje potrzeba zastosowani odpowiedniej długości lub wygięcia końcówki. Aby użyć własnej końcówki trzeba dospawać ją do końcówki dostarczanej przez producenta.

 

W przypadku zastosowania takiej kombinacji należy pamiętać o poprawnym przeliczeniu wartości momentu z jakim będziemy pracowali, gdyż wydłużając ramię zmieniamy wartość momentu.

 

Zobacz podobne wpisy:

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Skomentuj