close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Końcówki wkrętakowe, bity, groty – które kupić, jakie wybrać?

Końcówki wkrętakowe zwane także bitami lub grotami to narzędzia, które w połączeniu z uchwytem rękojeści wkrętakowej lub z uchwytem do elektronarzędzia tworzą jedno spójne narzędzie gotowe do pracy z wkrętami. Różnorodność końcówek jest duża, zarówno ze względu na długość jak i materiał, z którego są wykonane. Jakie bity będą najlepsze do pracy w drewnie, a jakie do pracy z innymi materiałami? Podczas wkręcania w bicie występują naprężenia skręcające – co to oznacza i jak to wygląda w     praktyce? Zobaczcie sami w kolejnym wideo.

Zacznę od pokazania wam najczęściej spotykanych rodzajów końcówek, jakie można dostać na rynku.

Jak widzicie jest ich całkiem sporo. Dobór bitu powinien zaczynać się od odpowiedniego dobrania rodzaju bitu czyli np. czy to ma być profil krzyżowy PZ lub PH, czy Torx, a może Torx Plus. Oznacza to, że musimy wiedzieć jakie gniazdo występuje we wkrętach, z którymi będziemy pracowali.

Odpowiednia kocówka + odpowiedni profil wkrętu = poprawne osadzenie, czyli prawidłowa praca.

Następnie trzeba określić warunki pracy bitu, czyli z jakimi narzędziami lub urządzeniami będzie współpracował i w jakim materiale. Ważny jest również czas pracy takiego bitu. Należy również uwzględnić jego przeznaczenie – czy ma on służyć do pracy seryjnej czy jednostkowej.

Wydaje mi się, że większość osób czytających ten artykuł będzie zainteresowana bitami przeznaczonymi do pracy jednostkowej. Dlatego w dalszej części skupię się wyłącznie na nich.

Do miękkich materiałów takich jak np. drewno należy stosować bity bardzo twarde, natomiast do materiałów metalowych bity elastyczne. Zastosowanie grotu o odpowiednich właściwościach materiałowych ma istotny wpływ na zachowanie się końcówki bitu w gnieździe lub inaczej mówiąc profilu wkrętu. Dzięki zastosowaniu właściwego grotu eliminujemy ryzyko łamania bitów oraz wyrabiania gniazd wkrętów. Podczas wkręcania w końcówce wkrętakowej występują naprężenia. Są to naprężenia skręcające, które powodują, że bit się odkształca. Niektórzy producenci oferują końcówki posiadające tzw. strefę skrętną.

Po lewej stronie znajduje się strefa skrętna bitu. Po prawej widnieje wykres ukazujący przebieg momentu skręcającego w czasie- jak można zauważyć podczas wkręcania w drewno wartość momentu wzrasta równomiernie. Przy wkręcaniu w materiał twardy np. metal wartość momentu wzrasta bardzo szybko, w krótkim przedziale czasowym.

Bity wyposażone w tę strefę są bardziej trwałe i zdecydowanie mniej podatne na złamania pod obciążeniem. Dzięki strefie skrętnej bit może odkształcić się w znacznym stopniu nie pękając czy łamiąc się i wrócić do stanu początkowego. Dla zobrazowania zaprezentuję wam jaka jest różnica pomiędzy bitem z podwójną strefą skrętną, a standardowym bitem. Polecam obejrzeć to wideo:

W moim przekonaniu na rynku jest dwóch liderów, którzy oferują mocne, trwałe, wysokiej jakości końcówki wkrętakowe: Wera i Wiha. To dwaj niemieccy producenci, których można z czystym sumieniem polecić każdemu.

Poniżej kilka ciekawych przykładów modeli bitów w/w producentów:

Od Wera

 Wera Impaktor przeznaczone do pracy z użyciem mocnych wkrętarek, zaprojektowane specjalnie do przenoszenia dużych sił podczas montażu

 

–  Posiadają strefę skrętna BiTorsion, która zmniejsza twardość trzonu grotu w stosunku do części roboczej o około 20%. Groty pokryte są powłoką diamentową ograniczającą ryzyko wyślizgiwania się końcówki grotu z gniazda wkrętu.Drobne diamentowe cząsteczki „wcinają się” podczas montażu w gniazdo  wkrętu.

–  „ekstra twarde” groty, przeznaczone do miękkich materiałów takich jak drewno.

 

 

–  elastyczne groty przeznaczone do twardych materiałów, takich jak blacha lub metal.

 

–   groty ze strefą skrętną wykonane ze stali nierdzewnej,  przeznaczone tylko do prac montażowych z użyciem wkrętów ze stali nierdzewnej.

 

Od Wiha

–  Bit o długości 29mm ze strefą skrętną, idealnie nadaje się do wydajnych wkrętarek obrotowych i udarowych. Możliwość montowani bitu bezpośrednio w uchwycie wkrętarki, bez potrzeby stosowania dodatkowych uchwytów

– bardzo ciekawy bit, który pozwala na wkręcanie nawet przy pozycji ukośnej elektronarzędzia lub wkrętaka, gwarantując utrzymanie prawie stałej głębokości zanurzenia w gnieździe wkrętu.

 

– diamentowy bit ze strefą skrętną, bardzo wytrzymały, polecany szczególnie do wkręcania maszynowego. Całościowo niklowany, dzięki czemu zabezpieczony jest przed korozją.

 

– końcówka wyposażona w ząbki, które zapewniają pewne osadzenie w gnieździe, nadaje się do przykręcania w metalu i twardych materiałach.

 

–  bit ze strefą skrętną, idealny do przykręcania w drewnie i miękkich materiałach

 

Na sam koniec chciałem zachęcić  Was do obejrzenia jeszcze jednego wideo na którym zobaczycie różne modele końcówek wkrętakowych oraz system 3 stref skrętnych, dzięki którym maksymalny kąt skręcenia bitu wynosi 13 stopni.

Czy już wiecie w jakie bity się zaopatrzyć? 🙂

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter

6 komentarzy to “ “Końcówki wkrętakowe, bity, groty – które kupić, jakie wybrać?”

 1. L.Jan pisze:

  Przyznam, że na temat bitów nie wiedziałem aż tyle co teraz.
  Pouczające i konkretne.
  P.S.
  Jak poradzić sobie z odkręceniem sruby utrzymującej tłumik, osadzonej głęboko, z wyrobionym gniazdem szesciokątnym?

  • Paweł pisze:

   Bardzo się cieszę, że znalazłeś w tym wpisie ciekawe informacje. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jeszcze więcej na temat bitów zachęcam do odwiedzenia strony Pana Fleksa http://panfleks.blogspot.com/2011/01/jaki-zestaw-bitow-wybrac-czyli-how-much.html

   Odnosząc się do Twojego pytania dotyczącego śruby z gniazdem sześciokątnym, to ciężko jest mi cokolwiek Tobie doradzić, gdyż dokładnie nie wiem gdzie owa śruba jest umieszczona oraz jaki jest do niej dostęp. Jeśli chcesz zrób zdjęcie tej śruby i wyślij mi na maila (blog@jakienarzedzia.pl) wtedy będę mógł precyzyjniej udzielić odpowiedzi na to pytanie :-). Mogę natomiast powiedzieć Ci, jak ja poradziłem sobie z odkręceniem wyrobionej nakrętki z gniazdem sześciokątnym przy motocyklu, dokładnie była to nakrętka ośki. Mianowicie sprawa wyglądała tak, że gniazdo sześciokątne było tak mocno wyrobione, że klucz trzpieniowy o właściwym rozmiarze po prostu się ślizgał. No więc myślę sobie wezmę rozmiar większy i powinno być ok. Niestety klucz w ogóle nie wchodził w gniazdo, więc postanowiłem zaopatrzyć się w precyzyjne pilniki i żmudną pracą powiększałem rozmiar gniazda, jednocześnie zachowując kształt gniazda sześciokątnego. Efekt był taki, że bez problemu mogłem odkręcić nakrętkę, kluczem o większym rozmiarze. Nakrętka jest nietypowa i nie do kupienia w sklepie więc zależało mi też na tym, aby dalej mogła spełniać swoją funkcję.

 2. exos pisze:

  Szukałem opisy końcówek do wkretarek i znalazłem. Wyczerpująco i przystepnie opisane.
  Dzięki!

 3. Yachu pisze:

  A skąd mam wiedzieć czy kupiłem bity bardzo twarde czy elastyczne, jak to stwierdzić jak na opakowaniu nie ma takiej informacji?

  • Paweł pisze:

   W tym wypadku najlepiej przed zakupem zapytać kompetentnego sprzedawcę lub szukać informacji w katalogach producentów. Najczęściej bit do drewna jest w kolorze złotym, natomiast bity do metali są zwykle w kolorze szarym.

 4. Adriano pisze:

  Super tekst, jak dotąd jest wiele różnych opracowań związanych z samymi wkrętami, ale już bity jakoś są pomijane – chyba zbyt często traktujemy jako coś oczywistego, co musi być i już. Dlatego cieszę się, że mogłem coś takiego przeczytać. Ja bym też zwrócił uwagę na jakość samych bitów. Niestety często jest kiepska i szybko ulegają zużyciu. Te z eArmet mają świetną jakość i ja osobiście głównie je kupuję, bo raczej zawsze trzymam się jednego źródła. Wiadomo że każdy raczej szuka swoich sprawdzonych rozwiązań. Inną bolączką są problemy z osadzeniem bitu we wkrętarce – to także cena tańszych zamienników.

Skomentuj