close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Porównanie wkrętarek akumulatorowych – jakie akumulatory do wkrętarki?

Dziś porównanie wkrętarek akumulatorowych w wykonaniu Jarka. Przeglądając wideo porównania w sieci natknąłem się na Jarka Ostaszewskiego i jego test dwóch wkrętarek. Po obejrzeniu jego kanału na YouTube stwierdziłem: „gość zna się na rzeczy”. Dlaczego? Po pierwsze moim zdaniem najważniejsze jest to, że Jarek opowiada o narzędziach, którymi pracuje na co dzień. Opinie, porównania i uwagi na temat narzędzi w wykonaniu takiego użytkownika są najlepsze. Myślę, że się ze mną zgodzicie. Po drugie można zauważyć u niego niesłychaną pasję do tego, czym się zajmuje, czyli stolarstwa oraz ogromną pasję do swoich narzędzi  – i tu należy podkreślić, że są to tylko profesjonalne narzędzia. Zapraszam wszystkich do obejrzenia testu wkrętarek Festool vs Protool.

Niby Protool i Festool to ten sam producent, a jednak Jarek pokazał kilka niespójności pomiędzy tymi dwoma wkrętarkami. Obejrzycie 18 minut bardzo wnikliwego porównania dwóch wkrętarek akumulatorowych. Zobaczycie nie tylko wkręcanie wkrętów w drewniany klocek, ale usłyszycie również o konstrukcji wkrętarek, parametrach technicznych, różnicach w ich wykonaniu i możliwościach zastosowania wymiennych  uchwytów i adapterów.  Zarezerwujcie 18 minut i zobaczcie, co miłośnik drewna ma Wam do powiedzenia na temat elektronarzędzi akumulatorowych tych marek.

Jestem przekonany, że każdy kto zobaczył cały materiał wideo i zastanawia się nad zakupem którejś z tych wkrętarek, w tym momencie już wie, która z nich spełni  jego oczekiwania i będzie mu bardziej przydatna podczas codziennego użytkowania.

Polecam wszystkim zainteresowanym i miłośnikom drewna  bloga  DomiDrewno.pl, który tworzą wspólnie Jarek wraz ze swoją małżonką Lidką . Zachęcam również do odwiedzenia i subskrybowania ich kanału na YouTube. Znajdziecie tam nie tylko porównania narzędzi, ale również ogromną dawkę bardzo wartościowej wiedzy na temat drewna, jego obróbki i konserwacji.

 Jakie akumulatory/baterie są najlepsze we wkrętarce i innych urządzeniach akumulatorowych?

Temat wkrętarek akumulatorowych był w Internecie poruszany wiele razy i jest bardzo obszerny. Dlatego dziś skupię się jedynie na rodzajach akumulatorów stosowanych nie tyko we wkrętarkach, ale i w innych elektronarzędziach bezprzewodowych. Postaram się w jak najprostszy sposób przedstawić zalety i wady wynikające ze stosowania akumulatorów NiCd (Nikolowo-Kadmowych), Lt-Ion(Litowo-Jonowych). Dobre i złe strony stosowania któregoś z w/w rodzajów baterii nie ograniczają się już tylko do aspektów technicznych, takich jak pojemność czy klasa napięciowa, ale również do przepisów UE, które mówią o wycofaniu ze sprzedaży akumulatorów NiCd. Czy warto zatem zapłacić więcej za narzędzie z akumulatorem litowo jonowym? Jakie są podstawowe różnice pomiędzy akumulatorami stosowanymi w elektronarzędziach bezprzewodowych?

Zacznijmy od różnic oraz przedstawienia zalet i wad poszczególnych rodzajów baterii.

Akumulatory NiCd – stosowane już coraz rzadziej jako źródło energii w elektronarzędziach. Głównie ze względu na „dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie baterii i akumulatorów w odniesieniu do wprowadzania do obrotu baterii i akumulatorów przenośnych,  zawierających kadm, przeznaczonych do użytku w elektronarzędziach bezprzewodowych.” (mocniej zainteresowanych dyrektywą odsyłam tu).

2

Największą wadą akumulatorów NiCd jest występujący w nich efekt pamięci. W skrócie można to opisać jako zjawisko powodujące utratę pojemności akumulatora. Zjawisko nasila się w momencie doładowywania baterii (np. podczas ładowania akumulatora, który jest tylko do połowy rozładowywany). Aby zminimalizować zjawisko efektu pamięci akumulatory tego rodzaju powinny być rozładowywane i ładowane w pełnych cyklach.

Rozładujemy całkowicie ->  Ładujemy całkowicie

Istotną sprawą jest również to, że akumulator tego typu należy po rozładowaniu od razu naładować. Pozostawienie go nienaładowanego przez dłuższy okres czasu powoduje szybsze zużycie ogniwa. Poprawnie przechowywany akumulator NiCd musi być w stanie całkowitego naładowania.

Największą zaletą tego źródła energii jest możliwość pracy w ciężkich warunkach np. przy wysokich i bardzo niskich temperaturach.

Przeglądając oferty producentów można jednak zauważyć, że większość z nich w swojej ofercie posiada tylko elektronarzędzia bezprzewodowe z akumulatorami litowo-jonowymi. Dlaczego?  Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej.

Akumulatory Li-Ion – obecnie jest to najczęściej stosowane źródło energii w elektronarzędziach bezprzewodowych. Przede wszystkim ze względu na lepsze parametry techniczne i wygodę użytkowania w porównaniu do NiCd. Po pierwsze nie występuje w nich zjawisko efektu pamięci, czyli na w pół rozładowany akumulator możemy doładowywać i nie będzie to powodowało utraty jego właściwości. Kolejny plus jest taki, że nie ma potrzeby całkowitego ładowania baterii po skończonej pracy. Częściowo rozładowany akumulator można schować do walizki i zostanie on w tym samym stanie naładowania ( z minimalnym spadkiem naładowania), w jakim był wcześniej. Dodatkowo akumulatory Li-Ion są lżejsze, a przy tym posiadają większą pojemność w porównaniu do NiCd, co daje możliwość dłuższej pracy.

1

Kolejnym dużym plusem akumulatorów litowo-jonowych jest krótszy czas ładowania, oczywiście wszystko zależy od pojemności baterii oraz ładowarki. W przypadku ładowania baterii NiCd, jeśli bateria jest „na wpół naładowana” i ładujemy akumulator „inteligentną ładowarką” to ładowarka najpierw rozładuje akumulator, a następnie zacznie go ładować. Litowo-jonowe baterie nie muszą być rozładowywane do końca, gdyż nie występuje w nich efekt pamięci, więc ładowanie rozpoczyna się od razu, co skraca czas ładowania. Tak samo jak w przypadku akumulatorów NiCd, akumulatory Li-Ion nie powinny zostawać w stanie pełnego rozładowania jeśli przez dłuższy okres czasu nie będą używane.

Wadą tego źródła energii jest ich większa wrażliwość na działanie wysokich i niskich temperatur. O ile akumulatory NiCd, mogą pracować zarówno w bardzo wysokich, jak i w bardzo niskich temperaturach, o tyle akumulatory Li-Ion gorzej radzą sobie z bardziej ekstremalnymi warunkami.

Proces starzenia akumulatorów jest wywołany między innymi oddziaływaniem temperatur, tak więc o ile zostawienie na mrozie czy na pełnym słońcu akumulatora NiCd nie będzie powodowało znacznego zwiększenia procesu starzenia, o tyle w przypadku akumulatorów Li-Ion takie pozostawienie akumulatora znacznie przyśpieszy jego proces starzenia, czyli spowoduje dużo szybsze zużycie.

Ważnym elementem podczas przechowywania akumulatorów litowo-jonowych jest przechowywanie ich w chłodnym miejscu. W ten sposób przechowywany akumulator z pewnością posłuży dłużej.

Szukając odpowiedniego sprzętu warto zwrócić uwagę na to, aby akumulator Li-Ion miał zapewnione chłodzenie. Niektórzy producenci elektronarzędzi proponują tego typu rozwiązania i jeśli pracujemy sprzętem na co dzień warto zainwestować w narzędzie z taką funkcją, gdyż wydłuża to żywotność akumulatora.

1

Pamiętajmy również o tym, że każdy akumulator z czasem traci swoje właściwości, zatem różnica pomiędzy poszczególnymi źródłami energii jest taka, że w zależności od rodzaju akumulatora proces zużycia baterii będzie postępował wolniej lub szybciej.

Podsumowując, aktualnie mamy 2 najpopularniejsze na rynku źródła energii stosowane we wkrętarkach oraz  innych elektronarzędziach bezprzewodowych: NiCdi i Li-Ion. Zarówno jeden rodzaj akumulatorów jak i drugi ma swoje wady i zalety. Zdecydowanie więcej zalet mają akumulatory litowo-jonowe, które są nowszym źródłem energii. Są lżejsze, wydajniejsze, czas ładowania jest krótszy, są mniej szkodliwe dla środowiska i nie ma planów ich wycofania z produkcji. Z kolei akumulatory nikolowo-kadmowe są tańsze i odporniejsze na działanie wysokich temperatur, natomiast muszą być ładowane i rozładowywane w pełnych cyklach (co może być uciążliwe).

Moim zdaniem, jeśli ktoś zastanawia się nad zakupem elektronarzędzia bezprzewodowego powinien wybrać sprzęt z akumulatorami litowo-jonowymi. Przede wszystkim jeśli ktoś kupi sprzęt z akumulatorami NiCd i np. za 5 lat będzie chciał dokupić nowe baterie do swojego sprzętu (bo stare się już zużyły), to może już ich nie dostać w żadnym sklepie. Wtedy będzie musiał  kupić nowy sprzęt, co w ogólnym rozrachunku wyjdzie drożej, aniżeli zakup od razu narzędzia z akumulatorami Li-Ion.

Jeśli nie masz takiej potrzeby, że musisz już teraz kupić jakiś sprzęt bezprzewodowy, warto wstrzymać się z zakupem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jeśli akumulatory Ni-Cd całkowicie zostaną wycofane z produkcji, to na pewno akumulatory litowo-jonowe będą dużo tańsze, niż obecnie. Pytając sprzedawców elektronarzędzi w sklepie możemy usłyszeć, że już występuje tendencja spadkowa cen za akumulatory Li-Ion.  Więc może warto wstrzymać się z zakupem elektronarzędzia i poczekać na niższe ceny.

Zobacz inne wpisy z kategorii Porównania narzędzi

Porównanie rękojeści wkrętakowych w zestawie z końcówkami

Duży komplet kluczy płasko-oczkowych do różnych profili, a może jedne szczypce wielofunkcyjne?

Źródła:1 2

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

One Response to “ “Porównanie wkrętarek akumulatorowych – jakie akumulatory do wkrętarki?”

  1. Pawel pisze:

    Niklowo kadmowe mogą dawać gigantyczne prądy, podczas gdy Lion niestety nie. W Lion występuje efekt leniwego akumulatora, czyli zamiast spadać pojemność, spada napięcie. O tym niewiele osób wie i wspomina. Nimh też to dotyczy. Najlepsze byłyby ogniwa paliwowe do wkretarek 😉

Skomentuj