close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Jak odkręcić zużytą śrubę sześciokątną?

Jak odkręcić śrubę? Jak odkręcić objechaną (zużytą, wyrobioną, zardzewiałą) śrubę?

Bardzo często pracując w swoim warsztacie lub garażu spotykamy się z problemem odkręcenia zużytej śruby. Sposobów na jej odkręcenie jest kilka. W zależności od rodzaju łba, (który może być: sześciokąty, trójkątny, walcowy, stożkowy itd.) którym dysponuje śruba, musimy zastosować odpowiednie narzędzie dla danego typu śruby. Dodatkowo możemy wspomóc się środkami chemicznymi (WD 40, Wurth itp.)      Na początku zajmiemy się śrubami z łbem sześciokątnym. Są to obecnie jedne z najczęściej stosowanych śrub do połączeń elementów. Najczęściej można je spotkać w przemyśle budowlanym i maszynowym. Do odkręcania tego rodzaju śrub stosujemy klucze płaskie lub nasadowe. W przypadku trudno dostępnych miejsc do wyboru zostają nam już tylko klucze płaskie. Przede wszystkim na początku uderzamy w śrubę młotkiem o ile jest to możliwe, pamiętając aby nie uszkodzić elementów nie będących łbem śruby. Następnie dobrze jest spryskać środkiem penetrującym tam gdzie jest to możliwe. Potem bierzemy do ręki klucz i próbujemy odkręcić śrubę. Jeśli to nie przynosi pożądanych rezultatów możemy zastosować porady opisane poniżej.

Próbujemy grzać śrubę za pomocą palnika lub opalarki, ale należy pamiętać, że nie możemy zastosować tej metody w każdym przypadku (styczność z środkami łatwo palnymi, gumą itp.). Dodatkowo nagrzana śruba traci swoje właściwości i wtedy należy zastąpić ją nową. Rozwiązanie to jest dobre tylko wtedy, gdy śrubę możemy wymienić na nową. Natomiast jeśli śruba ma służyć w dalszym ciągu (np. ze względu na jej brak na rynku) to wtedy to rozwiązanie zdecydowanie odpada.

Innym sposobem na rozwiązanie problemu może być zastosowanie odpowiednich narzędzi. W tym przypadku odpowiedniego klucza płasko-oczkowego. Na pierwszy rzut oka każdy klucz wygląda tak samo. Natomiast jeśli chodzi o szczegóły takie jak kąt natarcia ząbków klucza na łeb śruby, to tu sprawa wygląda już inaczej. Oczywiście gołym okiem trudno będzie nam to stwierdzić, dlatego najlepiej jest szukać takich informacji na stronach producentów narzędzi. Dla przykładu poniższe wideo pokazuje różnice pomiędzy trzema różnymi kluczami płasko-oczkowymi tych samych rozmiarów.

Jak mogliśmy zauważyć na wideo, kluczem Stahlwille bez problemu odkręcimy śruby z objechanym łbem. W przypadku śrub przerdzewiałych do odkręcenia najlepiej użyć klucza płasko-oczkowego z grzechotką firmy WERA . Klucz wyposażony w metalową, bardzo twardą płytkę, która idealnie dopasowuje się do zardzewiałego łba śruby. Prezentację wideo tego klucza oraz jego możliwości możesz zobaczyć klikając tu. Więcej informacji i porównanie narzędzia znajdziesz we wcześniejszym poście lub klikając tutaj.

Śruby z łbem okrągłym posiadają różnego rodzaju rowki lub gniazda dedykowane pod odpowiednie narzędzia (np. z gniazdem sześciokątnym, z rowkiem prostym, krzyżowym etc.) W przypadku wyślizgania gniazda sześciokątnego możemy próbować powiększać je ,stosując mały pilnik, poświęcając przy tym trochę czasu i cierpliwości.  Można też próbować wbić większy rozmiar klucza trzpieniowego w gniazdo. W przypadku połączeń śrubowych, w których łeb śruby wystaje możemy zastosować technikę zaprezentowaną na wideo znajdującego się pod linkiem w nawiasie (LINK DO WIDEO). W przypadku tego sposobu musimy mieć pewność, że będziemy w stanie dokupić drugą identyczną śrubę. Sposób zaprezentowany na filmie dokładnie pokazuje, że odkręcona śruba nie nadaje się do powtórnego użycia.

-1-

 

Ostatnim ratunkiem na odkręcenie zużytej śruby, w momencie kiedy nic nie zdaje egzaminu jest jej rozwiercenie. Aby to zrobić należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia:

 

 

 

-wiertarka

-dobre wiertła do metalu

-dobre wykrętaki

-pokrętło do gwintowników/wykrętaków

Niestety nie zawsze stosując odpowiednie narzędzia będziemy w stanie odkręcić starą, zużytą lub wyrobioną śrubę. Często skończy się to potrzebą rozwiercania i  gwintowania nowego otworu. Na pewno zastosowanie odpowiednich narzędzi, może zmniejszyć ryzyko niepowodzenia lub kompletnie je wyeliminować. Warto więc zaopatrzyć się w dobry sprzęt, który ułatwi  pracę i z pewnością przyda się niejeden raz.

Zobacz podobne wpisy:

Klucze płasko-oczkowe z grzechotką

 

Źródła: 1

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

Skomentuj