close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Jaki klucz dynamometryczny wybrać?

Jaki klucz dynamometryczny kupić?

   Klucz dynamometryczny ręczny to narzędzie powszechnie stosowane na całym świecie, umożliwia on dokładne dokręcanie połączeń gwintowanych. W każdym porządnym warsztacie samochodowym z pewnością nie może go zabraknąć!  W tym artykule podzielimy użytkowników ręcznych kluczy dynamometrycznych na grupy, w celu ułatwienia nam doboru odpowiedniego klucza dopasowanego do naszych potrzeb.

Na początku stwórzmy 3 grupy docelowe:

  • Domowi użytkownicy (majsterkowicze)
  • Mechanicy
  • Pracownicy zakładów produkcyjnych (klucze przeznaczone na linie produkcyjne)

    Zacznijmy od pierwszej grupy docelowej czyli użytkowników domowych. Na początku przejrzyjmy ofertę na rynku. Producentów kluczy dynamometrycznych jest naprawdę sporo: BETA, DEDRA, FACOM, STANLEY , YATO, HI-FORCE, BAHCO, STAHLWILLE,  PROXXON, JONNESWAY, GEDORE, TENGTOOLS, PROLINE, KINGTONY, NEO itp., ale nie każdy z nich oferuje wartościowe produkty. Ceny kluczy zaczynają się już od 100 zł, ale czy warto kupić taki klucz za 100? Nie warto! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dokładność dokręcania takim kluczem pozostawia wiele do życzenia, poza tym, sprężyna klucza po kilku użyciach jest wyrobiona, co przekłada się na w/w dokładność. Klucze dynamometryczne za takie pieniądze to masowa produkcja z uwzględnieniem jakości produktu, na zdecydowanie dalszym miejscu.

   Większość aukcji na allegro w opisie produktu nie poda tak istotniej informacji jak precyzja przykręcania wyrażona w [%]. Odpowiedź nasuwa się sama. Jeżeli chcemy kupić porządny klucz to lepiej poczekać odłożyć więcej i mieć gwarancję jakości oraz niezawodności. Dość dobre klucze dynamometryczne można kupić już od ok. 200-300 zł, te lepsze zaczynają się od 500 zł i w górę. Cena uzależniona jest też od zakresu momentu jakim dysponuje klucz. Najczęściej, dla naszej grupy docelowej nr 1 będą to przedziały: 10Nm do 60Nm oraz 20Nm do 100, ew. 20Nm do 200Nm, wachlarz zakresu momentów jest bardzo szeroki i są różne przedziały, więc każdy musi być w stanie sam określić jakich momentów będzie używał.

-1-


  Zdecydowanie można polecić producentów takich jak: BETA, FACOM, BAHCO, STAHLWILLE, , GEDORE. Niestety są drogie, ale będziemy mieli z nich użytek na długie lata. (Ceny zaczynają się od 500 zł). Natomiast jeśli chodzi o tę niższą półkę cenową to z czystym sumieniem,  można polecić tych producentów:  STANLEY, PROXXON, JONNESWAY, NEO, KINGTONY(tych producentów można by zaliczyć do grupy półprofesjonalnej).

    Nasza kolejna grupa docelowa to Mechanicy. Dla tej grupy osób nie ma co zawracać, sobie głowy kluczami dynamometrycznymi za 200 – 300 zł. W warsztacie musimy mieć porządny sprzęt, bez dwóch zdań. Można powiedzieć, że taki klucz musi na siebie zarabiać. Tak więc, postawmy sobie pytanie: jaki klucz dynamometryczny do warsztatu? Zacznijmy od producentów wartych uwagi. Będą to: BETA, FACOM, BAHCO, STAHLWILLE, , GEDORE, (tych producentów można zaliczyć do grupy profesjonalnej).

BETA, w swojej ofercie posiada:

–  precyzyjne klucze dynamometryczne zegarowe o zakresie momentu od 0,3Nm      do 4Nm i dokładności dokręcania +/- 4%,

elektroniczne klucze  z dwukierunkowym mechanizmem zapadkowym (czyli możliwość dokręcania prawego lub lewego gwintu o dokładności +/- 2% dla kierunku prawego czyli zgodnego z ruchem wskazówek +/-3% dla kierunku lewego),

– klucze dynamometryczne ze sprzęgłem poślizgowym o dokładności +/-     6%

– klucze dynamometryczne klikowe z głowicą lub  bez.

– klucze dynamometryczne łamane

Największe klucze  mają zakres  od 200Nm do 2000Nm, ceny kluczy zaczynają się od ok. 530 zł do ok. 10,000 zł.

    BACHCO, oferta tego producenta jest podobna jak tego wyżej, jeśli chodzi o jakość , przedział cenowy jak i zakres momentów.  Ceny zaczynają się od ok. 430 zł do ok. 15,000 zł

    FACOM, narzędzia tej firmy są wykorzystywane w przemyśle lotniczym (to daje nam gwarancję jakości), w swojej ofercie posiadają również narzędzia nieiskrzące. Wracając do kluczy dynamometrycznych, producent ten oferuje bardzo szeroką gamę kluczy dynamometrycznych w zakresie od 0,4Nm do 3000Nm :

Klucze z automatycznym wyzwalaniem „wysoka wytrzymałość”(z grzechotką wymienną lub bez akcesoriów)

– Klucze z automatycznym wyzwalaniem „uniwersalne” (z grzechotką  wymienną lub bez akcesoriów)

– Klucze z wyzwalaniem ręcznym

– Klucze o dużym zakresie

– Klucz dynamometryczny z transmisją radiową

– Klucze regulowane  „BEZ PODZIAŁKI”

– Klucze zegarowe

     Wszystkie klucze posiadają certyfikaty kalibracji zgodne z obowiązującymi normami. Precyzja dokręcania (czyli zapewnienie właściwego naprężenia wstępnego)kształtuje się na poziomie  już od +/-2%. Producent również zapewnia wytrzymałość mechanizmów na 50 000 cykli, w zależności od modelu klucza dynamometrycznego (może być mniej, 50 000 to maksymalna ilość do określonego modelu). Firma daje 3 lata gwarancji na klucze dynamometryczne, natomiast warto wspomnieć, że część ich produktów posiada gwarancje bez ograniczenia w czasie, wtedy wymienia je na nowe lub naprawia. Ceny kluczy zaczynają się od ok. 650 zł.

  GEDORE, oferta tego producenta również jest bogata jak w przypadku w/w producentów. Precyzja dokręcania kluczami firmy GEDORE zaczyna się +/-3%, natomiast ceny od ok. 500 zł.

UWAGA!!!

Wszyscy opisani producenci do tej pory, wykorzystują naciąg sprężyny w swoim mechanizmie do ustawiania momentu! Ostatni producent – STAHLWILLE, wykorzystuje inny patent.

     STAHLWILLE, to niemiecka firma produkująca wysokiej jakości narzędzia. W swoich kluczach dynamometrycznych zastosowali swój własny patent na mechanizm, który pozwala nam na ustawienie żądanego momentu. Nie wykorzystują oni mechanizmu na sprężynie, jak w przypadku wszystkich innych producentów. Jaka korzyść płynie z ich patentu? Nie trzeba po skończonej pracy kluczem dynamometrycznym, ustawiać wartości momentu w początkowym stanie położenia, zerować go. Dlaczego? Bo mechanizm nie posiada sprężyny, która odkształca się. Rozwiązanie bardzo dobre, szczególnie dla zapominalskich J. Mechanizm zastosowany w ich kluczach opiera się na krzywce, która wyzwala odpowiedni moment naciskając na pręt.

-2-

 

     Jeśli chodzi o gwarancję kluczy dynamometrycznych to gwarancja producenta jest bardzo złożona(może opiewać na 2 lub 20 lat, a nawet dłużej), można powiedzieć, że jest indywidualna pod każdego klienta. Ceny są niestety wysokie, ale jakość również z najwyższej półki (od ok. 600 – 700 zł). Podsumowując ofertę tego producenta, można śmiało stwierdzić, że jest on liderem jeśli chodzi o klucze dynamometryczne. Warto jeszcze wspomnieć, że do każdego klucza dostajemy certyfikaty zgodne z obowiązującymi normami. Precyzja dokręcania +/-3%.

 

-2-

 

   Ostatnia nasz grupa docelowa to pracownicy produkcyjni. Klucze dynamometryczne, które można polecić dla tej grupy użytkowników to STAHLWILLE oraz FACOM z lekką przewagą STAHLWILLE. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki ich mechanizmowi, który pozwala na pozostawienie niewyzerowanego klucza, bez utraty dokładności przy następnym dokręcaniu.

 

Zobacz podobne wpisy:

Klucze dynamometryczne Stahlwille

 

Źródła: 1 2

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter

One Response to “ “Jaki klucz dynamometryczny wybrać?”

  1. Marxik pisze:

    A jak się do tego mają dynamometryczne adaptery elektroniczne? Wiem, że nie jest to narzędzie dla profesjonalisty, ale dla amatora, czy warto wydac na nie 200 PLN?

Skomentuj