close

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Prawidłowe użytkowanie i czyszczenie kosiarki spalinowej.

Prawidłowe użytkowanie kosiarki spalinowej

Zdarza się czasem tak, że naszą kosiarkę coś zaczyna boleć. Jej silnik zaczyna nierówno pracować, ma zbyt wysokie obroty lub w ogóle nie odpala. Jaka może być przyczyna tych problemów? Przyczyn może być bardzo wiele, lecz nie zawsze wina leży po stronie maszyny. Usterki mogą wynikać z nieprawidłowego użytkowania kosiarki spalinowej. W poniższym artykule postaram się przedstawić kilka podstawowych zasad prawidłowej obsługi kosiarki spalinowej.

Konserwacja i czyszczenie kosiarki spalinowej.

Po skończonym koszeniu trawy, powinniśmy dokładnie wyczyścić kosiarkę. Najlepiej do tego użyć myjki wysokociśnieniowej lub węża ogrodowego. Z racji tego, że kosiarka posiada silnik spalinowy, bez problemu możemy ją całą opłukać strumieniem wody. Myjemy z każdej strony starając się, aby za dużo wody nie dostało się do tłumika. Odrobina wody która dostanie się do tłumika oczywiście nie zaszkodzi silnikowi, gdyż do ponownego użycia kosiarki z pewnością odparuje. Używając myjki należy pamiętać, aby nie przesadzić ze zbyt wysokim ciśnieniem wody. 120 bar powinno być maksymalnym ciśnieniem,  gdyż w przypadku wyższego możemy uszkodzić uszczelki silnika lub powierzchnię malowaną stalowego korpusu. Umycie kosiarki to przede wszystkim wyczyszczenie jej również od spodu. Poprawną pozycję kosiarki spalinowej z silnikiem czterosuwowym przedstawia zdjęcie poniżej.

Tylko w pozycję przedstawioną na powyższej fotografii można przechylać kosiarkę, która posiada silnik czterosuwowy.

Ważne!

Kiedy zamierzamy wyczyścić kosiarkę wodą, należy odczekać do momentu, aż temperatura zewnętrznych części silnika zmaleje. Polanie zimną wodą rozgrzanych elementów silnika może niekorzystnie wpłynąć na strukturę materiałową niektórych jego części, dlatego warto o tym pamiętać.

Kolejne dwa obrazki pokazują niewłaściwe przechylenie kosiarki. Przechylanie kosiarki na prawą lub lewą stronę najprawdopodobniej skończy się zalaniem olejem filtra powietrza, gaźnika lub olej dostanie się do tłumika, co spowoduje „kopcenie” maszyny podczas kolejnego rozruchu. Gdy filtr zostanie zalany, należy wymienić go na nowy pamiętając, aby przy wymianie wyczyścić pozostałości oleju w obudowie filtra.

 

        W momencie, kiedy nie mamy dostępu do wody należy użyć zwykłego wkrętaka (lub czegoś podobnego) do zeskrobania pozostałości po trawie. Regularne czyszczenie i konserwacja kosiarki spalinowej prowadzi do wydłużenia bezawaryjnego czasu pracy kosiarki. Należy pamiętać o usunięciu pozostałości trawy z wszystkich możliwych szczelin przy kółkach oraz tylnej klapie. Tylna pokrywa kosiarki spalinowej występuje w maszynach wyposażonych w kosz na trawę. Pokrywa najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego (patrz na zdjęciu poniżej). Piach, trawa i ziemia dostają się w szczeliny ruchomego połączenia pokrywy podczas koszenia.  Prowadzi to do szybszego zużycia powierzchni połączenia. Najczęściej kończy się to wymianą pokrywy na nową, dlatego warto pamiętać o tym szczególe.

Przed każdym sezonem należy wymienić olej w silniku kosiarki. Olej z upływem czasu traci swoje właściwości. W każdym silniku spalinowym czterosuwowym olej musi być wymieniany co pewien okres czasu. Dzięki regularnej wymianie oleju będziemy mogli cieszyć się długą bezawaryjnością silnika i rzadkimi wizytami w  stacji serwisowej.

Filtr powietrza należy wymienić w przypadku silnych zabrudzeń. Ciężko jest określić konkretny przedział czasowy, w którym powinniśmy wymienić filtr. Najlepiej sprawdzać stan filtra zawsze wtedy, gdy zamierzamy eksploatować kosiarkę spalinową przez dłuższy okres czasu. Zwykle w zupełności wystarczy wyczyścić filtr powietrza, zależy to głównie od stopnia zabrudzenia. Dla przykładu obrazek poniżej przedstawiający dość mocno zabrudzony filtr powietrza kosiarki spalinowej.

Paliwo w kosiarce powinno być wolne od wszelkich zanieczyszczeń. Często zdarza się, że podczas koszenia, gdy musimy zrobić przerwę na tankowanie, zapomnimy zakręcić kanister z paliwem, który stoi nieopodal miejsca koszenia trawnika. Drobne cząstki trawy i ziemi wpadają przez otwarty otwór,  dostając się do paliwa. Po pewnym czasie w kanistrze może zebrać się dość sporo zanieczyszczeń. Warto więc, od czasu do czasu przepłukać go i wylać resztkę paliwa do pustego słoika. Aby uniknąć dostawania się zanieczyszczeń do paliwa, można zastosować podczas tankowania lejek z filtrem.

Wyważanie lub ostrzenie noża należy wykonywać przed każdym sezonem. W tym celu trzeba udać się do stacji serwisowej. Czasami bywa też, że w trakcie sezonu, podczas koszenia nóż tnący uderzy w kamień, co może  spowodować jego uszkodzenie. W tej sytuacji należy przerwać pracę, sprawdzić stan noża i w przypadku jego uszkodzenia, także udać się do stacji serwisowej

Przygotowanie kosiarki do zimowania. Opis oraz cenne rady na ten temat możesz przeczytać na blogu MechanicznyOgrodnik.

Uwaga!

Podczas każdej wykonywanej czynności przy kosiarce (np. wymianie noża) bezwzględnie odłączaj przewód elektryczny od świecy zapłonowej w celu uniknięcia niechcianego, przypadkowego rozruchu urządzenia. Dla stu procentowej pewności zaleca się dodatkowo wykręcanie świecy. Są to podstawowe warunki bezpieczeństwa i należy ich przestrzegać!

 Zobacz podobne wpisy:

Jaką kosiarkę spalinową kupić?

Jaką kosiarkę kupić spalinową czy elektryczną?

Do pobrania:

Przegląd Kosiarki Spalinowej

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter

14 komentarzy to “ “Prawidłowe użytkowanie i czyszczenie kosiarki spalinowej.”

 1. irus1966 pisze:

  Bardzo mi się podoba to co piszesz widać że pracujesz na sprzętach które opisujesz.Trzymaj tak dalej.

 2. vojtas pisze:

  Hej, a jak przechylać kosiarkę dwusuwową?

  • Paweł pisze:

   Cześć, kosiarkę z silnikiem dwusuwowym można dowolnie przechlać, lewo, prawo – nie ma znaczenia. 🙂

 3. Ula pisze:

  Witam, chciałam się zapytać, jak wymienić tłumik krążkowy ( ja go tak nazywam), chciałabym kupić w sklepie, ale sama wymienić. czy może mi ktoś opisać, którą śrubkę, czy inną część trzeba odkręcić, żeby odkręcić tłumik i wstawić nowy??

  • Paweł pisze:

   Cześć, tłumiki zazwyczaj zmocowane są za pomocą 2-4 śrub. Wystarczy odkręcić śruby mocujące i tłumik bez problemu można zdemontować. Jeśli możesz podeślij kilka zdjęć swojego „tłumika krążkowego” wtedy będę mógł coś więcej powiedzieć. (zdjęcia podeślij na adres: blog@jakienarzedzia.pl)

 4. bartek pisze:

  Dzieki za pomoc xd juz wiem czemu kosiarka niechce mi podpalić . Powodzenia xd

 5. mateusz pisze:

  a jak w takim razie wymienić olej z 4 suwowego silnika jeżeli nie przechylając go na bok?

  • Paweł pisze:

   Przechylić należy zgodnie z pierwszym zdjęciem 🙂

  • Michał pisze:

   Jest na to sposób, oczywiście wiąże się to z koniecznością zakupienia pewnego produktu którym jest: WYSYSARKA OLEJU (koszt ok. 30-40 złotych w CASTORAMA ) zwyczajna butla litrowa z pompką oraz wężykiem jakieś 30-40 cm. proste działanie: 1. wkładasz wężyk do otworu wlewu oleju aż poczujesz dno 2. używając pompki , intensywnie „wysysasz” olej WYEKSPLATOWANY. Zazwyczaj cały zbiornik kosiarki mierzy 0,6 litra także wystarczy wyciągnąć cały olej po czym przelać go do opakowania w którym znajdował się nowy olej celem sprawdzenia czy czasem nie wlaliśmy za dużo (zabawa w dolewania i co jakiś czas sprawdzanie na miarce czy oleju jest w sam raz całkowicie jest NIEPOTRZEBNA ) DZiękuję 🙂 mam nadzieję że pomogłem ^^

 6. Radek pisze:

  Fajny artykuł. Widzę, że się na tym znasz.. Ostatnio przymierzam się do tego preparatu. Co o tym myślisz? https://www.youtube.com/watch?v=1FSyfFxhqoI

 7. Lukasz pisze:

  Wkońcu wiem jak przechylić kosiarkę!!! Super

 8. foxsis pisze:

  dzięki bardzo ekstra strona

 9. misiek pisze:

  Super informacje!! Dziękuję

Skomentuj